piątek, 11 lutego 2011

10. Zysk i stowarzyszone pojęcia

Zysk jest tym magicznym pojęciem na które orientują się wszyscy inwestorzy. Żeby jednak naprawdę wiedzieć, jaki wymierny rezultat osiągniemy po zakończeniu inwestycji musimy uporządkować i zdefiniować pewne pojęcia początkowe.

W rynkowym żargonie mówi się, że jeżeli posiadamy akcje, waluty czy inny instrument finansowy to znaczy, że mamy „otwartą pozycję”. Tak więc moment w którym zainwestowaliśmy pieniądze nazywa się „otwarciem pozycji” zaś cena początkowa inwestycji – „ceną otwarcia”. Chwila jak i ruch polegający na wycofaniu się z inwestycji jest często nazywana „realizacją zysku”, zaś cena końcowa – „ceną zamknięcia”. Od tej pory nie będę używał cudzysłowów mówiąc o w/w pojęciach.

Teraz o zmiennych; mamy je tylko dwie, jak następuje;


co – cena otwarcia


cz – cena zamknięcia.

Z dwóch zaledwie zmiennych daje się wyprowadzić całkiem pokaźną liczbę wzorów i nowych pojęć. I tak mamy:

Mnożnik kapitału początkowego;

mnożnik=cz/co (1)

O mnożniku kapitału początkowego pisałem już w postach #4 i #5.

Zysk lub zwrot (z inwestycji);

zysk= cz – co (2)

Stopa zysku lub zwrotu

stopa zysku = zysk/co (3)

co można przedstawić w równoważnych formach;

stopa zysku = (cz-co)/co (4)
albo
stopa zysku = cz/co –1 (5)
lub
stopa zysk = mnożnik –1 (6)

Jeżeli tak wyrażoną stopę zysku pomnożymy przez 100, to otrzymamy wynik w [ % ]. I to jest właśnie ta „magiczna” wielkość, na którą orientują się wszyscy inwestorzy, nazywając ją nie do końca poprawnie „zyskiem” lub „zwrotem”. Zysk lub zwrot bowiem wyraża się w złotówkach, dolarach, euro, itp., zaś stopa zysku, (zwrotu) mówi o jaką wielkość ( o ile procent ) powiększył się, (lub nie daj Boże – pomniejszył) nasz kapitał początkowy.

Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych czytelników powyższa „matematyka” może być trudna do przełknięcia. Bez tego niestety ani rusz. Pieniądz, a właściwie wartość, którą reprezentuje wyraża się liczbami. Dlatego na rynku na, którym pieniądz ma w naszej nadziei rosnąć jak jabłka na dorodnej jabłoni ciężko jest odnosić sukcesy bez odrobiny rachunków. Można oczywiście próbować bez rachunków, ale wtedy prawdopodobieństwo sukcesu jest bliskie przypadkowi wyhodowania gruszek na wierzbie.