środa, 2 lutego 2011

2. Prawidłowości w rynkach i reguły inwestowania

W inwestowaniu, podobnie jak w innych obszarach ludzkiej działalności, obowiązują pewne prawidłowości i wynikające z nich reguły postępowania. Jeżeli chodzi o prawidłowości, to chciałoby się powiedzieć prawa. Jednak słowo prawo, w moim odczuciu, jest zastrzeżone do opisu związków przyczynowo-skutkowych w których mamy do czynienia z pewnością, np. prawo Archimedesa, Hooke’a, itp. W prawdziwym inwestowaniu nigdy nie mamy do czynienia z pewnością, z wyjątkiem sytuacji kiedy pozyskamy na 100% informacje o wydarzeniach, które wpłyną na wartość określonego dobra inwestycyjnego. No cóż, jeżeli pozyskamy taką informację nie wolno nam z niej skorzystać pod sankcją wynikającą z Kodeksu Karnego. Poza tym; skąd przeciętny śmiertelnik może uzyskać taką wiedzę ?

Tak więc będziemy mówili o prawidłowościach w rynkach inwestycyjnych i regułach inwestowania, które wynikają z nich albo często po prostu ze zdrowego rozsądku.

Wydawałoby się, że prawidłowości i reguły o których będę kolejno pisał dają się uporządkować od najważniejszej do najmniej ważnej. Otóż tak nie jest: wiele z nich ma charakter równorzędny i należy je wszystkie w mniejszym lub większym stopniu brać pod uwagę. Dlatego kiedy napiszę, (już za chwilę), „prawidłowość nr1” nie oznacza to, że jest ona absolutnie najważniejsza. Po prostu przedstawiona przeze mnie numeracja wynika z pewnej logiki mojego zamysłu wprowadzenia Was w tematykę inwestowania.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz